Recenze

Paranoia 1 a Paranoia 2

Dune 2 klon z českých hájů, která se snaží napodobit úspěch pramáti všech strategii. Bohužel úspěch se nekoná.

  

   Výrobce: Phoenix Arts
Vydáno: 1995 a 1996

Download Paranoia1 - 5MB
Download Paranoia 2 - N/A
   

Děj
Hra nás zavede na vzdálenou planetu Paranoia, kde se vyskytuje vzácná surovina – hopsinky. Hopsinky je návyková droga a jediným místem, kde se tato rostlinka nachází je právě na Paranoii. O tuto planetu mají zájem 2 válčící strany (v Paranoia 2 dokonce 3 strany), kteří mají vesměs identickou výzbroj.

Hratelnost
Už první popis jasně značí, že jde o klon Dune 2, kde místo těžení spice Melange, se těží hopsinky. Paranoia je opět pouštní planetou, bez písečných červů. Opět máte základní budovu, ze které stavíte elektrárnu, lihovar (v Dune 2 rafinérie), kasárnu a další budovy. Těžba probíhá v prvopočátku prostřednictvím sběrače, později kombajn, který hopsinky pojme více. Na rozdíl od Dune 2, se tu keříky hopsinek obnovují, takže i když vytěžíte určitou oblast, po chvíli opět zaroste. Jednotky jsou také nápadně podobné Dune 2, máme tu základní pěšáky, kteří jsou spíše krmivo pro nepřátele, z pěších je nejužitečnější diverzant, než ale dojde k cíli, je většinou odstřelen. Celkově jsou tu pěšáci na nic, nemají žádnou odolnost. Dále tu máme tříkolku (Trike), obrněné vozidlo, tanky, raketomety, dvouhlavňový devastátor které jsou také nachlup stejné jako z Dune 2.
 
Co však odlišuje Paranoia od Dune 2 je ovládání. Došlo ke znatelnému pokroku, levým tlačítkem vybíráte jednotku a pravým přesouváte nebo pokud zacílíte na nepřátele, tak zaútočí. Nadále nemůžete označit víc jednotek, ale k dispozici tu je velitelské vozidlo nebo stan, kteří mohou ovládat několik jednotek současně, což byl docela pokrok :).
 
První díl Paranoie vyšel v roce 1995, o rok později Paranoia 2. Druhý díl přinesl pár změn, například bylo možné zvolit bojující stranu, která svými barvami připomíná Dune 2. U druhého dílu, kromě hopsinek se těží jakési bahno pomocí čerpadla. Jinak vesměs velkých změn oproti prvnímu dílu nedošlo.
 
Velkým kladem jsou boje, ty jsou velmi dynamické, chrlíte ohromné množství jednotek proti nepřátelům a oni totéž, na obrazovce se může objevit i přes 100 jednotek, to je pak většinou docela velká řežba.  
 
Grafika
Na svou dobu to bylo docela slušné, sice nevynikalo, ale bylo účelné a přehledné. Což u strategii postačuje.
 
Závěr
Docela povedený klon, který přinesl příjemnější ovládání, pár nových nápadů a hlavně, hlášky jednotek jsou v češtině. Jen škoda, že po hraní se dostává stereotyp, neboť úkoly tu jsou vesměs stejné: postavit bázi, natěžit a vymlátit nepřátele.

Hodnocení Paranoia 1: 65%
Hodnocení Paranoia 2: 70%


| Autor: angel | Vydáno dne 15. 06. 2011 | 5244 přečtení | Vytisknout článek


Články na tomto webu jsou buď mnou napsané, nebo od redaktoru. Můžete je najít na webech, kde jsem dříve psal. Nepřeji si, aby byli kopírované na jiný web bez mého svolení, povolené jsou odkazy na články.
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server